خانه هوشمند و سیستم تفکیک مصرف انرژی

اهمیت مباحثی همچون کاهش خطای انسانی در کنترل و نظارت بر سیستم های امنیتی و ایمنی ساختمان از یک سو و برجسته شدن نقش بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان در پی آزادسازی نرخ حامل های انرژی در کشور از سوی دیگر سبب شده تا سیستم های مدیریت هوشمند امروزه به عنوان جزء جدایی ناپذیر هر ساختمان در آیند. شرکت پایش انرژی به عنوان یکی از شرکت پرشین دیتا با بیش از ۱۰ سال تجربه در زمینه های مرتبط با انرژی، راهکارهای هوشمندسازی تراز اول جهان را با سلایق بومی در آمیخته و به بازارهای داخلی عرضه می نماید.

سیستم تفکیک مصرف انرژی

مصرف انرژی در ساختمان­های با کاربری متعارف (مسکونی، اداری، تجاری)، شامل گرمایش، سرمایش، آب­گرم مصرفی و تهویه می­گردد. اتحادیه اروپا به منظور کاهش مصارف انرژی و در نتیجه تولید گازهای گلخانه­ای، به بررسی استفاده از تجهیزاتی برای اندازه­گیری مصرف انرژی هر خانوار پرداخته است که به این روش و با آگاهی ساکنین در خصوص اندازه­گیری مصرف انرژیشان، در حقیقت رفتار مصرف تغییر می­ یابد.

سیستم انرژی میتر ساخت DIEHL آلمان نسبت به انواع دیگراز دقت بالاتری برخوردار بوده ومقدار انرژی واقعی تحویلی به هر واحد را محاسبه می نماید، ولی هزینه اولیه خرید و اجرای آن نسبتا بالا است. همچنین سیستم تفکیک مصرف انرژی با نصب این تجهیز بر روی ورودی آبگرم مصرفی هر واحد، می توان مشکل محاسبه انرژی در این بخش را نیز برطرف نمود.

اساس کار این دستگاه اندازه گیری دمای ورود و خروج و دبی در جریان سیستم های سرمایشی گرمایشی هر واحد یا بخش در طول زمان می باشد. این تجهیز را میتوان در ورودی هر واحد و یا هر نوع پایانه حرارتی (رادیاتور، هواساز و…) و یا در موتورخانه نصب نمود.